Urfa Çiçekçileri

Şanlıurfa Çiçekçi Şanlıurfa çiçekçi 'leri kentin zenginliğini yaptıkları işe yansıtabilmeleriyle müsemmadır. Zengin bir kültür insanlara pek çok farklı özellik katar. Bunun en önemlisi de geniş bir vizyondur. Urfa'nın tarihi geçmişine baktığınız zaman o kadar çok uygarlıkla karşılaşırsınız ki şaşırmamak elde değildir. Bunda en büyük etken kentin on iki bin yıla yaklaşan varlığıdır. Hemen her uygarlık için önemli olan barınma kadar beslenme alışkanlığıdır aynı zamanda. Bu noktada Urfa'yı önemli kılanın Harran Ovası olduğunu söylememiz çok da yanlış olmaz.

Ova kendisi ile olduğu kadar bünyesindeki Harran Kenti ile de bilinmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen tarihi Harran Kenti, kendi adıyla anılan Harran Ovası merkezinde yer alıyor. Tevrat'ta Haran olarak geçen yerin burası olduğu söylenmektedir. İslam tarihçileri kentin kuruluşunu Nuh Peygamber'in torunlarından Kaynana veya İbrahim Peygamber'in kardeşi Haran'a bağlamaktadırlar. Günümüzde bu kadar popüler olan yerleşkenin Urfa'ya turist çekmesinin yanı sıra tarım alanında da gösterilen faaliyetler ile besin deposu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İşte bu zengin kültürlü ovanın ürünleriyle beslenen halkın ve doğal olarak çiçekçi'lerin (http://www.cicekmarket.com/cicekci/) neden geniş bir vizyona sahip olduğunun cevabı burada yatmaktadır. Derler ya havasından mı suyundan mı bilinmez diye işte bu söylemin tam karşılığını Urfa ve Harran Ovası söz konusu olunca görmekteyiz. Çiçekçi de hemen diğer bütün meslek gruplarında olduğu gibi işini itina ile yapmaktadır. İşine bakışı aslında bir mühendisten ya da doktordan çok da farklı değildir. Mühendisin pür dikkat işini yapıp ortaya çıkarttığı işlerde olduğu gibi olabilecek sorunları önceden görüp sorun meydana gelmeden önlemleri almak çiçekçi için de geçerli zira o da aynı dikkati göstermektedir.

Bir aranjmanı ortaya çıkarırken uzun ve kısa kesikmiş çiçekleri kullanır ve aranjmanın genel yapısını öncesinde kafasında tasarlar, hangi türün kısa hangisinin kısa olacağından başlayarak. Bu sebepten ister çiçekçi ister mühendis iş alanı ne olursa olsun herkes işini yaparken ciddi oranda dikkat gösterir. Urfa'nın çiçekçisi ise dikkati ve vizyonu ile diğerlerinden ayrılmaktadır.